سلام

این پست یه کم متفاوته

نمیخوام از روزمره گی هام بنویسم، میخوام از مدیریت مالی در زندگی مشترک حرف بزنم

در وبلاگ یکی از دوستان خوندم که یکی از دغدغه های فکری و ذهنی اش مدیریت دخل و خرج  بود و من هم دیدم بد نیست از روندی که در زندگی پیش گرفتیم حرف بزنم اما قبلش باید یه back به زندگی مجردیم بزنم.

من در خانواده تقریبا مرفه بزرگ شدم و هیچ کمبودی نداشتم اما این باعث نشد که ولخرج بار بیایم.

از بچگی پول تو جیبی میگرفتم تا خوراکی و تنقلاتمون رو از پول خودم بگیرم. وقتی بزرگتر شدم بسته به مقدار هزینه ها، مقدار پول تو جیبی هم بیشتر شد حتی تورم هرساله هم به پول تو جیبی میخورد.نیشخند

خلاصه اینکه وقتی دانشگاه رفتم تنها شهریه دانشگاه و خدای نکرده اگه مریض میشدم رو خودم هزینه نمیکردم. همه هزینه های یه دختر 20-19 ساله با خودم بود.

وقتی ازدواج کردم و رفتیم سر خونه زندگیمون چون درس میخوندم و  سرکار نمیرفتم تا به قول معروف دستم تو جیب خودم باشه دومادم هر چند وقت یکبار بهم پول میداد حتی بیشتر از نیازم ، اما من طوری بزرگ شده بودم که نمیخواستم حساب و کتاب زندگی از دستم در بره، بنابراین از دومادم خواستم  مثل دوران مجردیم ماهانه یه مبلغ مشخصی رو ازش دریافت کنم. با این کار دوباره تونستم به تعادل برسم.

همون موقع ها بود که به دومادم گفتم: "اینجور زندگی رو دوست ندارم، زندگی ای که نمیدونم چقدر درش خرج میکنیم و در ماه چقدر خرج خونه داریم"

دومادم که منتظر یه اشاره از طرف من بود گفت :"خیلی قبل تر از این به این فکر افتادم اما بهت نگفتم که فکر نکنی که میخوام خساست کنم" دومادم چون کار مالی و حسابداری میکنه درجا یه نرم افزار حسابداری گرفت و از خرداد 88 ما ریزترین هزینه ها که برای خونه خرج میکنیم و درش ثبت میکنیم و الان بعد از گذشت 2 سال میدونیم  چه خرج ها و هزینه هایی برای زندگی کردیم. اما باز این کار من رو راضی نکرد چون این کار تنها ثبت هزینه ها بود و کنترلی بر روی هزینه ها نداشت. از دومادم درخواست کردم برای کنترل هزینه ها یه مبلغی رو به عنوان خرج خونه در نظر بگیریم و سعی کنیم که از اون مقدار مشخص هزینه ها رو بالا نبریم.

پس یه نرم افزار حسابداری دیگه گرفت و مدیریتش با من شد که هر هزینه ای که برای منزل میشه رو درش ثبت کنم. از مرداد 89 همه هزینه ها اعم از رستوران،خواروبار،میوه،تفریحات،قبوض و هرچیزی که فکرش رو بکنید درش ثبت میشه و در آخر ماه در اون برنامه حسابداری اصلی که دومادم اول از همه گرفت مبلغش رو ثبت میکنه.

شاید هرکسی این رو بشنوه یا بخونه فکر میکنه که دومادم آدمی هست که به قول معروف "مو  رو از ماست بیرون میکشه" در حالی که اصلا اینطور نیست و اگر بنابه دلایلی ماهیانه من یا خرج خونه کم بیاد دومادم نه بازخواست میکنه و نه حساب کشی.

دوست دارم از تجربیات شما خواننده های خاموش و دوستان گلم در این باره بهره مند بشم.